دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

کارآموزی چیست

کارآموزی

کارآموزی یک مسیر شغلی است که در آن کارفرمایان می توانند نیروی کار آینده خود را توسعه داده و آنها را آماده کنند و افراد می توانند تجربه کار و آموزش را بدست آورند به عبارت دیگر کارآموزی فرصتی است که توسط صاحبان مشاغل یا کرفرما ارائه می‌شود تا کارآموز برای مدتی مشخص مشغول به کار شود.

کارآموزان معمولا دانشجویان یا فارغ التحصیلانی هستند که برای مدتی مشخص جهت کسب تجربه و آشنایی با فضای کاری هم راستا با رشته یا تخصص خود فعالیت می‌کنند.

اما دوره کارآموزی چه اهدافی دارد؟

هدف از کارآموزی چیست؟

هدف از این دوره که معمولا یک الی سه ماه به طول می‌انجامد آشنایی کارآموز با شرایط کاری در محیط کار، مواجهه با چالش های کسب و کار و فعالیت، روش حل مسئله در فضای واقعی و از همه مهم تر کسب تجربه به صورت آزمون و خطا می‌باشد که مسیر را برای ورود به دنیای کار هموار می‌کند.

اما دوره کارآموزی برای کارفرما چه سودی دارد؟

این دوره برای کارفرما هم مزیتی دارد و می‌تواند از آن در جهت پیش برد کاری خود استفاده کند. معمولا شرکتها برای اینکه بتوانند قسمتی از کسب و کار خود را به فردی بسپارند به سراغ کار آموزان می‌روند این کار دو نفع اساسی دارد:
الف) هزینه کمتر کارآموز نسبت به نیروی استخدامی.
ب) کسب مهارت فرد کار آموز و سپس استخدام او با توجه به سابقه و کسب تجربه در آن کسب و کار.

تخصص های مورد نیاز دوره کارآموزی

کارآموزان در طی دوره خود علاوه بر کسب تجربه کارهایی که معمولا برای کارفرما از سطح اهمیت کمتری برخوردار است را انجام می‌دهند و به همین دلیل تجربه قبلی نیازی نیست و محوریت این دوره بیشتر بر آموزش است تا کار. پس طی دوره کارآموزی تخصص را کسب می‌کنید.

پیشنهاد می‌شود بخوانید: مشاوره منابع انسانی

مزایای دوره کارآموزی

دوره کارآمزی برای فرد علاوه بر کسب مهارت در حوزه کاری مورد علاقه مزایایی دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:
1- خلاقیت و انگیزه: طی این زمان کارآموز در حین کار و مواجهه با چالش های پیش رو سعی به حل آنها در محیط کاری میکند که در گذشته صرفا به صورت تئوری با آنها مواجه میشد.
2- علاقه کاری: اکثر افراد در طول دوران تحصیل به علاقه یا عدم آن نسبت به رشته و یا تخصص خود پی نمی‌برند که دوره کارآموزی زمان خوبی برای پی بردن به این مورد است.
3- تجربه: عموما افراد برای استخدام شدن نیاز به سابقه کار یا تجربه دارند که میتوان این مورد را به خوبی و به صورت رایگان کسب کرد.
4- فرصت شغلی: عموما در طی دوره کارآموزی سعی به نشان دادن توانایی ها کرده و فرصت استخدام در آن شغل را پیدا می‌کنند
از همین رو دوره کارآموزی محل مناسبی برای نشان دادن توانایی های افراد است.
5- آشنایی: در کسب و کارهایی که بر پایه چندین تخصص است افراد کارآموز به واسطه ی شرایطشان که بر پایهه آموزش است می‌توانند انواع مختلف مهارت ها را از نزدیک دیده و بر پایه علاقه تصمیم به انتخاب شغل آینده خود کنند.
اگر شما هم مهارتی دارید یا نیاز به آموزش یک تخصص خاص دارید دوره کارآموزی را فراموش نکنید چرا که نقش بسیار مهمی در آینده کاری شما را ایفا میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *